Η Ουντινέζε πέρασε από το Σαν Σίρο νικώντας 3-1 την Ιντερ, η οποία ήταν η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στο ιταλικό πρωτάθλημα. Το αήττητο της ομάδας του Λουτσιάνο Σπαλέτι κράτησε 17 αγωνιστικές.

Μπορεί η Ιντερ να είχε την κατοχή της μπάλας (66%) και συνολικά 26 τελικές, ωστόσο η Ουντινέζε ήξερε πότε έπρεπε να «χτυπήσει». Προηγήθηκε στο 14′ με τον Λασάνια, αλλά δεν πέρασε ένα λεπτό και ο Ικάρντι ισοφάρισε. Εως το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τις φάσεις, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Το ίδιο σκηνικό και στο β’ μέρος, με την Ουντινέζε να αντέχει με οργανωμένη άμυνα και να πετυχαίνει δύο γκολ, με τους Ντε Πολ (61′ πέναλτι) και Μπαράκ (77′), για να φύγει νικήτρια από το Σαν Σίρο με 3-1.