Καταρρίπτοντας δύο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ, ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στον τελικό των 100μ. ύπτιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα που διεξάγεται στην Κοπεγχάγη. Ο Έλληνας αθλητής πέρασε πέμπτος από τον προκριματικό του αγωνίσματος με 50.99, συντρίβοντας το 52.07 που είχε πετύχει πέρυσι (6/12/2016), στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Γουίντσορ. Στους ημιτελικούς, ο Χρήστου βελτίωσε ακόμη περισσότερο το χρόνο του και με 50.67 πήρε την έκτη θέση και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό της Παρασκευής. Κορυφαίος των ημιτελικών ήταν ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ με 49.25, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων.

Στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής προκρίθηκε και ο Ανδρέας Βαζαίος, πραγματοποιώντας τον δεύτερο καλύτερο χρόνο 1.53.88 στα προκριματικά.Ο Έλληνας πρωταθλητής με την επίδοση αυτή πέτυχε νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με χρόνο 1:54.30).Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γερμανός Φίλιπ Χέιντς με επίδοση 1.53.60.

Στον ημιτελικό των 50μ. ελεύθερο προκρίθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος τερμάτισε 5ος στον προημιτελικό με επίδοση 21.10 η οποία αποτελεί και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο ρεκόρ από τον ίδιο 21.47).

Ο ημιτελικός του αγωνίσματος είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή στις 18.00.Την πρώτη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε ο Ρώσος Βλάντιμιρ Μορόζοφ με χρόνο 20.72.