Ραντεβού με την Γκρέμιο το Σάββατο, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, έκλεισε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Αλ Τζαζίρα.

Ο βιντεοδιαιτητής (VAR) αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή του χθεσινού δεύτερου ημιτελικού στο Αμπου Ντάμπι.

Σε δύο περιπτώσεις, η πρώτη στο πρώτο ημίχρονο όταν ο μέσος της Ρεάλ Κασεμίρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στην επανάληψη, όταν ο Μπουσουφά με πλασέ νίκησε τον Νάβας, ο βραζιλιάνος ρέφερι Ρίκι αναγκάστηκε να αλλάξει γνώμη πολλές φορές πριν καταλήξει ότι δεν πρέπει να κατακυρωθούν τα γκολ έπειτα από υπόδειξη του VAR.

Η Ρεάλ νίκησε τελικά 2-1 με ανατροπή του σκορ, με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο των Ρονάλντο (έγινε πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση με 6 γκολ) και Μπέιλ (στην πρώτη επαφή του με την μπάλα όταν μπήκε αλλαγή). Η αραβική ομάδα πήρε προβάδισμα με τον Ρομαρίνιο στο 41′. Ο Μπενζεμά είδε την μπάλα σε δύο προσπάθειές του να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας της Αλ Τζαζίρα Χουσανί.