Η Βουλιαγμένη υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 πόλο γυναικών, νικώντας τον 9-8 στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τη Β΄ φάση της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν πλέον το ραντεβού τους για το Σάββατο 16/12 στον Πειραιά, με το νικητή της τρίτης αναμέτρησης να εξασφαλίζει βαθμολογικό πλεονέκτημα στην έναρξη της Γ΄ φάσης (θα ξεκινήσει με έξι βαθμούς, έναντι τριών του ηττημένου).

Ο ΝΟΒ κατάφερε να αιφνιδιάσει τις «ερυθρόλευκες» στο ξεκίνημα του αγώνα και να προηγηθεί 6-2 στο ημίχρονο, διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα ως τις αρχές της τελευταίας περιόδου (9-5). Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στα τελευταία λεπτά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 9-8 με την Τσουκαλά, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ματς υπήρξε αρκετή ένταση, με συνέπεια οι διαιτητές να αποβάλλουν με αντικατάσταση τις Ξενάκη, Πρωτοπαπά από τη Βουλιαγμένη και την Έμολο από τον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-0, 2-3, 1-3

Τα γκολ:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Νιχάους 2, Χυδηριώτη 2, Πρωτοπαπά, Ξενάκη, Μαυρωτά, Διαμαντοπούλου, Κούλχαας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσουκαλά 3, Ελευθ. Πλευρίτου, Αβραμίδου, Ασημάκη, Μαργ. Πλευρίτου, Βασ. Πλευρίτου