Στραβοπάτησε η πρωτοπόρος της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, στο «Μπορούσια Παρκ», γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Γκλάντμπαχ, για την 13η αγωνιστική. Οι Βαυαροί μετρούσαν μόνο νίκες με προπονητή τον Γιουπ Χάινκες, το νικηφόρο σερί του οποίου σταμάτησε στο Μενχενγκλάντμπαχ. Μέχρι το βράδυ της 25ης Νοεμβρίου, η Μπάγερν μετρούσε πέντε νίκες στο πρωτάθλημα, μία στο Κύπελλο (στα πέναλτι) και τρείς στο Champions League, από τότε που την τεχνική ηγεσία ανέλαβε ο Χάινκες.

Η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αζάρ στο 39ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά της πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με σκόρερ τον Γκίντερ στο 44΄. Η Μπάγερν κατάφερε να αντιδράσει στο 74΄, με γκολ του Χιλιανού μέσου Αρτούρο Βιδάλ, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια για τους φιλοξενούμενους που έμειναν στους 29 βαθμούς, τρεις περισσότερους δηλαδή από όσους μετρά η δεύτερη Λειψία.

***Η Σάλκε έκανε τεράστια ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο 25΄ στη Βεστφαλία από την Ντόρτμουντ, αλλά κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο να φύγει από το «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με το βαθμό της ισοπαλίας (4-4)!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τοπικό ντέρμπι, με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 12΄ να ανοίγει στο σκορ, ενώ το 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Σταμπουλί. Στο 20΄ ο Γκέτσε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 25΄ ο Γκερέιρο «έγραψε» το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος η Σάλκε μέσα σε τέσσερα λεπτά (61΄-65΄) μείωσε σε 4-2 και στην συνέχεια, εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική υπεροχή της (αποβλήθηκε στο 72΄ με 2η κίτρινη ο Ομπαμεγιάνγκ), έκανε το 4-3 στο 86΄ με τον Καλιτζούρι. Το τελικό 4-4 διαμόρφωσε ο Νάλντο στο 90΄.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα στο 27΄.