Απίστευτο ματς στο Σάντσεθ Πιθχουάν, καθώς η Λίβερπουλ προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο και είχε αγκαλιάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η Σεβίλλη όχι απλά μείωσε, αλλά ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Λίβερπουλ ήταν απίστευτα αποτελεσματική στο α’ μέρος. Μόλις στο 2′ ο Φιρμίνο άνοιξε το σκορ, στο 19′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με το Νολίτο και τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ σημείωσε το 2-0. Ακριβώς στο ημίωρο ήρθε το τρίτο γκολ της Λίβερπουλ και πάλι με τον Φιρμίνο. Στο β’ μέρος το ματς ήταν εντελώς διαφορετικό. Η Σεβίλλη μείωσε με τον Μπεν Γιεντέρ (51′) και δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε με πέναλτι για το 3-2. Οι γηπεδούχοι αναζήτησαν την ισοφάριση και λίγο αργότερα είχαν δοκάρι με τον Εσκουντέρο. Εως το τέλος του ματς και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για γκολ και τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πιζάρο σκόραρε για το τελικό 3-3.

Εντυπωσιακή η Λειψία νίκησε στο Πριγκιπάτο τη Μονακό 4-1 πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς στο 30′ είχε προηγηθεί 3-0 με αυτογκόλ του Ζέμερσον και άλλα δύο του Βέρνερ. Ετσι, θα διεκδικήσει την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική στο εντός έδρας ματς με την Μπεσίκτας

Στο παιχνίδι της πρόκρισης και η Νάπολι που νίκησε στο Σαν Πάολο τη Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-0 με γκολ των Ινσίνιε, Ζιελίνσκι και Μέρτενς.

«Πολυβόλο» η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε στη Λευκωσία τον ΑΠΟΕΛ με 6-0. Από δύο γκολ σημείωσαν Μπενζεμά και Κριστιάνο Ρονάλντο και από ένα οι Μόντριτς και Νάτσο.