Νέα απώλεια βαθμών για την Ντόρτμουντ, η οποία παρότι προηγήθηκε 2-0 στο Φρανκφούρτη είδε την Αϊντραχτ να ισοφαρίζει σ ε πέντε λεπτά (2-2). Ετσι, η Μπάγερν που νίκησε 1-0 στο Αμβούργο με το γκολ του Τολισό (52′) ισοβαθμεί πλλεον στην κορυφή με την Ντόρτμουντ (από 20 βαθμούς).

Η ομάδα του Πέτερ Μπος προηγήθηκε στο 19′ με τον Σαχίν. Ο Φιλιπ στο 57′ σκόραρε για το 2-0, αλλά επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άρχισαν την αντεπίθεση. Πρώτα ο Χάλερ με πέναλτι (64′) μείωσε σε 2-1, ακoλούθησε στο 67′ μία χαμένη ευκαιρία της Ντόρτμουντ με τον Πούλισiτς και στο επόμενο λεπτά έγινε το 2-2 από τον Βόλφ

Στο 90′ η Ντόρτμουντ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το γκολ της νίκης, όταν πρώτα ο Σάντσο σούταρε για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας της Αϊντραχ, Χραντέτσκι και στη συνέχεια ο Χασέμπε έδιωξε στη γραμμή τη μπάλα σε σουτ του Σαχίν. Με τη Ντόρτμουντ δεν αγωνίστηκε ο τιμωρημένος Παπασταθόπουλος.

Εντυπωσιακή εμφάνιση για τη Λεβερκούζεν (με τον Παναγιώτη Ρέτσο βασικό), καθώς συνέτριψε εκτός έδρας τη Γκλάντμπαχ με 5-1.