Η Σάλκε νίκησε στη «Veltins Arena» τη Μάιντς με 2-0 στον εναρκτήριο αγώνα της 9ης ημέρας στη Γερμανία και «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από τις ομάδες που ακολουθούν.

Οι «βασιλικοί μπλε» του Ντομένικο Τεντέσκο έφτασαν στην πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στους φιλοξενούμενους, τους οποίους υποχρέωσαν, αντίστροφα, στην πέμπτη εφετινή ήττα.

Τα γκολ της Σάλκε σημείωσαν οι Γκορέτσκα (13′) καιΜπουργκστάλερ (74′).

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ: Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Premier League σημείωσε η Μπράιτον, καθώς επικράτησε στο Λονδίνο της Γουέστ Χαμ με 3-0. Η ομάδα του Κρις Χιούτον «καθάρισε» από το πρώτο 45λεπτο και με σωστή τακτική στην επανάληψη δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από τους Λονδρέζους.

Τα γκολ της Μπράιτον σημείωσαν οι Μάρεϊ (10′ και 75′ πεν) και Ισκέρδο (45+2).

ΓΑΛΛΙΑ: Με γκολ του Ισαάκ Μπενζά στο 21ο λεπτό, η Μονπελιέ άλωσε το «Geoffroy Guichard» νικώντας 1-0 τη Σεντ Ετιέν, στη συνάντηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στη Ligue 1.