Οταν ο Ρασβάν Λουτσέσκου ανέλαβε τον ΠΑΟΚ τον περασμένο Αύγουστο, είχε ζητήσει δυο μήνες προθεσμία πριν ξεκινήσουν οι κρίσεις για τη δουλειά του: μετά τα όσα έδειξε η ομάδα του χθες μπορεί βάσιμα να ισχυριστεί ότι αξιοποίησε αυτή την περίοδο χάριτος. Στην άδεια Τούμπα ο ΠΑΟΚ έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνιση με αντίπαλο τη Λαμία που τόσο είχε δυσκολέψει την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Ο ρουμάνος προπονητής είναι σίγουρα ευχαριστημένος και από την παραγωγικότητα της ομάδας του αλλά και από την αμυντική της λειτουργία: μια εβδομάδα πριν το ματς-κλειδί με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ έδειξε τα δόντια του και θα κατεβεί στο Καραϊσκάκη με το ηθικό στα ύψη.

Ο Λουτσέσκου είδε την ομάδα του ν’ ανοίγει νωρίς το σκορ (στο 12′), όταν ο ακραίος μπακ Λέοβατς πάτησε περιοχή και κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο: το γκολ έδιωξε οποιοδήποτε άγχος. Με καλύτερο παίκτη τον οργανωτή Μαουρίτσιο και τους Ελ Καντουρί και Πέλκα να δείχνουν μεγάλη διάθεση, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και το τελικό 4-0 είναι κολακευτικό για τη Λαμία. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Πρίγιοβιτς πέτυχε δυο γκολ με κοντινές προβολές (στο 24′ και στο 88′) ολοκληρώνοντας οργανωμένες επιθετικές προσπάθειες, ενώ ο Πέλκας στο 50′ πέτυχε το ωραιότερο γκολ του αγώνα με βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής –προηγουμένως ο έλληνας διεθνής είχε και σουτ στο δοκάρι. Ο Λουτσέσκου χρησιμοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο και τους Μακ, Λημνιό και Μπίσεσβαρ γιατί θέλει να έχει όλους τους παίκτες του ετοιμοπόλεμους. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Ρέι, τετράδα στην άμυνα τους Μάτος, Σαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς, τους Μαουρίσιο και Σάχοφ πίσω από τον Ελ Καντουρί, τους Βιεϊρίνια και Πέλκαστο πλάι και φουνταριστό τον Πρίγιοβιτς. Αυτοί είναι ύστερα από επτά αγωνιστικές οι βασικοί του Λουτσέσκου κι ο προπονητής δηλώνει πως περιμένει να τους δει να αγωνίζονται το ίδιο καλά και εκτός έδρας.