Με πρώτο σκόρερ τον Μάρκους Ντένμον (17π., 5/8 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός νίκησε 89-74, τον ΠΑΟΚ, στο ΟΑΚΑ αφήνοντας πίσω τη βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Νικ Καλάθης (11π., 12 ασ.), 14 πόντους πέτυχε ο Λοτζέσκι και 11 ο Βουγιούκας. Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Ντίλαρντ (22π.).

«Μάχη» έγινε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, όταν ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στα ριμπάουντ (11 ο ΠΑΟ – 26 ο «Δικέφαλος») στο ά μέρος, κατάφερνε να παραμένει στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Δημήτρης Κατσίβελης πρόλαβε να σημειώσει 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Κρουμπαλί εκτός από 6 πόντους μετρούσε και 8 ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Λοτζέσκι με 8 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε πετύχει 7 (με 3/8 βολές και 0/2 τρίποντα), είχε μοιράσει και 8 ασίστ όμως!

Τα 13 λάθη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου (3 οι «πράσινοι») σε συνδυασμό με τις διπλάσιες ασίστ των γηπεδούχων (14 έναντι 7) επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πάει με πρωτοπορία στα αποδυτήρια, 43-39, στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, όμως οι φωνές του Πασκουάλ στα αποδυτήρια έπιασαν… τόπο! Ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 29-11 έχοντας ηγέτη τον Ντένμον, για το 72-50 στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ, παρά την άξια αναφοράς προσπάθεια του Ντίλαρντ (22π.) δεν κατάφερε να απειλήσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 17 (5/8 τρίπ.), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3/4 τρίπ.), Καλάθης 11 (4/11 σουτ, 4 ριμπ., 12 ασ.), Σίνγκλετον 4 (1/6 σουτ), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 22 (2), Κλάσεν 3 (1/5 σουτ, 1/4 βολές, 7 ριμπ.), Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Τζόουνς 11 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11 (2/7 δίπ., 7/7 βολ., 11 ριμπ.), Καρράς, Τσόχλας 1, Καραμανώλης, Τρις 7 (2)