Η Μπάγερν Μονάχου έφερε 2-2 με τη Χέρτα στο Βερολίνο, στο πρώτο παιχνίδι μετά την απομάκρυνση του Κάρλο Αντσελότι από την τεχνική ηγεσία.

Ο -εκτελών χρέη υπηρεσιακού προπονητή- Βίλι Σανιόλ είδε τους παίκτες του να προηγούνται 2-0 (10΄ Χούμελς, 49΄ Λεβαντόφσκι), ωστόσο η Χέρτα κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να ισοφαρίσει (51΄ Ντούντα, 56΄ Καλού).

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο αριστερό γόνατο του Ριμπερί, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος και εκφράζονται φόβοι για τη σοβαρότητα του προβλήματος.

***Σημαντική νίκη πέτυχε η Φράιμπουργκ, στην προσπάθεια που κάνει για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με 3-2 επί της Χόφενχαϊμ.

Τα γκολ της νικήτριας σημείωσαν οι Νιντερλέχλερ (15′), Σογιούντσου (18′) και Στέντζελ (87′), ενώ τα τέρματα της Χόφενχαϊμ πέτυχαν οι Χακ (14′) και Σούστερ (90′ αυτ.) λεπτό.