Ο Ολυμπιακός νίκησε 90-82 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στον τελικό του δεύτερου International Tournament που έγινε στο Ηράκλειο και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τρεις βασικούς παίκτες τους (Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου) απέναντι στην ομάδα του Ισραήλ.

Το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχος. Ειδικά πίσω από τα 6.75 και έτσι το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα από το ξεκίνημα. Τιλί και Μιλουτίνοφ έκαναν σπουδαίο ματς επιθετικά και έτσι ο Θρύλος προηγήθηκε 23-22 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι εύστοχοι επιθετικά, αλλά αμυντικά υπήρχαν πολλά κενά, έλλειψη συγκέντρωσης και η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ. Οι παίκτες του Σπάχια ήταν συνήθως εύστοχοι, σκόραραν σε αυτό το διάστημα 27 πόντους για το 44-49 του ημιχρόνου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου η-αμυντική-εικόνα των Πειραιωτών βελτιώθηκε αισθητά. Αγραβάνης και Μιλουτίνοφ έκαναν σπουδαία δουλειά και με επιμέρους 12-4 σε 5’ λεπτά, ο Θρύλος πέρασε μπροστά 56-53 στο 25’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και στις δύο μεριές του παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο. Έτσι, το επιμέρους σκορ έφτασε στο 24-6 μετά από εννιά λεπτά αγώνα για το 68-55 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς πριν ο Τόμας κάνει το 68-58 με τρίποντο και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 68-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς, μείωσαν σε 79-74 στο 35’. Ο Ολυμπιακός όμως, είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε τελικά σχετικά άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-22, 44-49, 68-60, 90-82.