Από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για επιστροφή στη ζώνη των μεταλλίων ύστερα από οκτώ χρόνια πέταξε στα νερά του Βοσπόρου η εθνική μας ομάδα χάνοντας στο φινάλε από τη Ρωσία (74-69) στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ στην Κωνσταντινούπολη.

Προδομένο από την κούραση και τον πάγκο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε σπάνια ευκαιρία να μπει στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης και να διεκδικήσει ακόμα και την είσοδό του στον τελικό της διοργάνωσης αφού μόνο εκεί μπορούσε να βρει τη μοναδική ομάδα που είναι ένα σκαλί πάνω από όλες τις υπόλοιπες (Ισπανία). Ναι, η Εθνική είχε 10/20 βολές αλλά, όταν έπαιξε ουσιαστικά όλο το ματς με μια πεντάδα, στα κρίσιμα έμεινε από οξυγόνο!

Η στρατηγική του Μπαζάρεβιτς

Την ώρα που ο Σεργκέι Μπαζάρεβιτς άνοιγε το ροτέισον (καθώς έβλεπε τον κορυφαίο παίκτη του Σβεντ να είναι εγκλωβισμένος στις δαγκάνες του εκπληκτικού Καλάθη), ο Κώστας Μίσσας το έκλεινε βλέποντας το τέλειο μπάσκετ που έπαιζε η ομάδα του σε άμυνα και επίθεση, προηγούμενη με 35-22 στο 14′ και 47-36 στο 24′.

Αποτέλεσμα; Ο Παπανικολάου να παίξει σχεδόν 38 λεπτά, ο Καλάθης και ο Σλούκας από 36, ο Πρίντεζης 34 και ο Μπουρούσης 33, όταν ο 6ος παίκτης ήταν ο Παπαγιάννης με λιγότερα από 7 λεπτά!

Κάπως έτσι, η Εθνική κλατάρισε και δέχτηκε σε λιγότερο από 11 λεπτά 31 πόντους από τους Ρώσους (που είχαν 36 σε 24 λεπτά!) οι οποίοι προηγήθηκαν με 67-60 και δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα καθώς τα κρίσιμα τρίποντα Σλούκα και Καλάθη στο 68-66 εις βάρος μας δεν βρήκαν στόχο και μας τελείωσε το καλάθι του Χβοστόφ στα 44».

Ο Σβεντ μπορεί να τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους αλλά τη ζημιά μάς την έκανε ο Μοζγκόφ, ο Ντ. Κουλάγκιν και ο Βοροντσέβιτς εκεί που είχαμε μπλοκάρει τον Σβεντ. ΟΙ Ρώσοι είχαν επτά παίκτες με μίνιμουμ 20 λεπτά συμμετοχής.

Ρωσία (18/34δ., 6/26τρ., 20/25β., 27-11ρ., 13 ασ.,10κλεψ., 2κοψ., 14λαθ.): Σβεντ 26 (7/22 σ., 10/11 β., 5 ασ., 7 λάθ.), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Χβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ρ.), Βοροντσέβιτς 8 (2τρ., 12ρ.), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ.

Ελλάδα (22/36δ., 5/20τρ., 10/20β., 28-5ρ., 18ασ., 13κλεψ., 3κοψ., 15 λαθ.): Καλάθης 25 (8/12δ., 2/8τρ., 3/4β., 5ρ., 7ασ.), Μπουρούσης 10 (7 ρ., 3ασ., 3κλ.), Σλούκας 7 (1τρ., 5ρ., 3ασ., 6λ.), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (5/8δ., 2/4τρ. 3/8β., 5ρ.), Παπανικολάου 6 (7ρ.), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.