Ποτέ ξανά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός δεν είχε δεχτεί τέτοια πίεση και τόσα γκολ σε ένα ημίχρονο στο Καραϊσκάκης σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Είχε όμως και πιο βαριές ήττες σε σχέση με το τελικό 2-3 από τη Σπόρτινγκ.

Στην πρεμιέρα των ομίλων την περίοδο 2013-14 κατέρρευσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο (μέχρι το 68′ ήταν στο 1-1) και ηττήθηκε με 4-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Την περίοδο 2005-06, η ομάδα του Σόλιντ ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στον Πειραιά από μια άλλη γαλλική ομάδα, τη Λυών, που μέσα σε ένα δίλεπτο (55-57) διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Την ίδια σεζόν έχασε και με 3-1 από τη Ρόζενμποργκ. Πιο πρόσφατες είναι οι δύο ήττες με 0-3 από Μπάγερν και Αρσεναλ (στο κρίσιμο παιχνίδι πρόκρισης όπου ο Ολυμπιακός του Σίλβα περνούσε ακόμα και με ήττα 1-0) τη σεζόν 2015-16.