Το στάδιο της Σαϊτάμα σείστηκε στο 66ο λεπτό. Ηταν η στιγμή που ο Μάριο Γκέτσε αντικαθιστούσε τον Σαχίν, στον φιλικό αγώνα της Ντόρτμουντ με την Ουράβα Ρεντ Ντάιμοντς. Ο 25χρονος Γερμανός έπαιρνε αγωνιστικά λεπτά για πρώτη φορά ύστερα από 167 ημέρες, όταν αναγκάστηκε να αποσυρθεί μετά τον εντοπισμό του προβλήματος της μεταβολικής διαταραχής από το οποίο πάσχει.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γκέτσε ήταν το ίδιο χαρούμενος όπως μετά τον τελευταίο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όταν η Γερμανία νίκησε 1-0 την Αργεντινή με δικό του γκολ. «Νιώθω υπέροχα που επιστρέφω ύστερα από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι καλό που βλέπω πως έφτασε αυτή η περιπέτεια στο τέλος της. Εγιναν όλα όπως τα είχα φανταστεί» δήλωσε ο γερμανός ποδοσφαιριστής.