Αρκετά καλά στοιχεία έβγαλε ο Ολυμπιακός στο φιλικό με την -πιο έτοιμη- Λουντογκόρετς (1-1). Οι Ερυθρόλευκοι για εξήντα λεπτά πρέσαραν σωστά, δεν είχαν λάθη στις μεταβιβάσεις κι έβγαζαν με ευκολία αντεπιθέσεις. Το γκολ του Ολυμπιακού σημείωσε στο 34ο λεπτό ο Φορτούνης με πλασέ στην κίνηση.

Η Λουντογκόρετς απάντησε με ωραίο σουτ του Μαρσελίνιο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο με εξαίρεση δύο περιπτώσεις δεν ενόχλησε σχεδόν καθόλου τον Καπίνο.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Καπίνο, Φιγκέιρας, Σισέ (55’ Νικολάου), Μποτία (60’ Ρισβάνης), Κούτρης (60’ Ντε λα Μπέγια), Ρομαό (72΄ Κασάμι), Σιώπης (60’ Μάρτινς), Φορτούνης (60’ Ζντιέλαρ), Ανδρούτσος (60’ Βέργος), Μάριν (60’ Γιαννιώτας), Σεμπά (76’ Μανθάτης)