Το Μεξικό νίκησε 2-1 ρη Ρωσία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας αφήνοντας εκτός τη διοργανώτρια χώρα. Στην ημιτελική φάση προκρίθηκε και η Πορτογαλία με το 4-0 επί της Νέας Ζηλανδίας.

Στο Καζάν λοιπόν, η Ρωσία προηγήθηκε στο 25′ με τον Σαμέντοφ. Το Μεξικό ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με τον Αραούχο και πήρε τη νίκη με γκολ του ΛΟσάνο στο 52′. Η Ρωσία τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζιρκόφ στο 68′.

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Αραούχο, Ντιέγκο Ρέγες (39′ Ρικάρντο Ρέγες), Έκτορ Μορένο, Λαγιούν, Έκτορ Ερέρα, Ζόναταν ντος Σάντος, Γκουαρδάδο (70′ Αλανίς), Βέλα (46′ Ακίνο), Λοσάνο, Χαβιέρ Ερνάντες.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Βάσιν, Τζικίγια, Κουντριασόβ, Ερόχιν (70′ Σμολνίκοβ), Γκλουσακόβ, Σαμέντοβ, Μπουχάροβ (64′ Πόλοζ), Γκολοβίν, Ζιρκόβ, Σμόλοβ (78′ Κανουνικόβ).

Στην Αγία Πετρούπολη, η Πορτογαλία νίκησε 4-0 τη Νέα Ζηλανδία. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πέναλτι στο 33′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπερνάντο Σίλβα σκόραρε για το 2-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε με τα γκολ των Αντρέ Σίλβα (80′) και Νάνι (90+1).

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Μαρίνοβιτς, Ίνγκαμ, Μπόξολ, Ντουράντε (74′ Σμελτς), Σμιθ, Ντόιλ, Ρόχας, ΜακΓκλίντσεϊ, Τόμας, Λιούις (65′ Μπαρμπαρούσης), Γουντ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ:: Ρουί Πατρίσιο, Νέλσον Σεμέδο, Πέπε, Μπρούνο Άλβες, Ελιζέου, Ντανίλο Περέιρα, Ζοάο Μουτίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα (46′ Πίζι), Κουαρέσμα (84′ Ζέλσον Μαρτίνς), Κριστιάνο Ρονάλντο (67′ Νανί), Αντρέ Σίλβα.