Για 35 λεπτά η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, κρατώντας σε αγωνία τους περίπου 4.000 φίλους του που παρακολούθησαν τον τρίτο ημιτελικό στο ΟΑΚΑ. Ομως, η ποιότητα των Πρασίνων αλλά και η εκπληκτική εμφάνιση του Νικ Καλάθη έγειραν την πλάστιγγα στο τέλος (81-72) υπέρ του Τριφυλλιού, που έκανε το 2-1 και θα αγωνιστεί ξανά στο ΟΑΚΑ με γηπεδούχο την ΑΕΚ την ερχόμενη Δευτέρα προκειμένου να σφραγίσει την πρόκριση στον τελικό της Basket League. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε ρεκόρ καριέρας στην Ελλάδα όσον αφορά το σκοράρισμα (26 π.), ενώ ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά με εξαιρετική άμυνα και κρίσιμους πόντους. Προηγουμένως η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Ούκιτς (14 π.), Μαυροειδή (13 π.) και Μαυροκεφαλίδη (13 π.) είχε περάσει μέχρι και με 8 πόντους μπροστά, ο Παναθηναϊκός όμως πότε με τον εξίσου καλό Μπουρούση, πότε με τον Ρίβερς (19 π.) και τον Παππά (11 π.) έμενε μέσα στο σκορ.

«Κατορθώσαμε να πάρουμε μια σημαντική νίκη σε ένα παιχνίδι που έγινε αρκετά περίπλοκο» είπε ο Τσάβι Πασκουάλ, ενώ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος παραδέχθηκε: «Κάναμε λάθη και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Ο Παναθηναϊκός ήταν βέβαιο ότι θα αντιδράσει και γι’ αυτό χάσαμε και τη διαφορά. Παίξαμε 37 λεπτά καλό μπάσκετ. Για 36 λεπτά ήμασταν καλοί και συγκεντρωμένοι, στην άμυνα καλοί, αλλά δεν αντέξαμε».