Η Λάτσιο κυριάρχησε στο ντέρμπι της Ρώμης και έθεσε ουσιαστικά την Ρόμα εκτός τίτλου. Τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος, η Λάτσιο νίκησε 3-1 τη Ρόμα, διατηρεί κάποιες ελπίδες για την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ουσιαστικά όμως, έδωσε το πρωτάθλημα στη Γιουβέντους, η οποία έχει ήδη διαφορά εννέα βαθμών από τη Ρόμα.

Η Λάτσιο έφτασε στους 67 βαθμούς και είναι το φαβορί για μία θέση στους ομίλους του επόμενου Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι είχε πρωταγωνιστή τον Κεϊτά, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 12′ και έδωσε τη χαριστική βολή στη Ρόμα στο 85′. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ισοφάρισε με ανύπαρκτο πέναλτι του Ντε Ρόσι στο 45′, ενώ στο 50′ ο Μπάστα είχε δώσει και πάλι το προβάδισμα στη Λάτσιο. Η Ρόμα τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρούντιγκερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.