Η Σάλκε συνέτριψε στην Μπάι Αρένα τη Λεβερκούζεν με 4-1 και διατηρεί «ζωντανές» τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη. Αντίθετα, οι «ασπιρίνες» εξακολουθούν να κινδυνεύουν με υποβιβασμό.

Οι «βασιλικοί μπλε» επέστρεψαν στις επιτυχίες με εκκωφαντικό τρόπο. Πριν ακόμα συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, είχαν «καθαρίσει» την ανήμπορη να αντιδράσει Λεβερκούζεν. Το σκορ άνοιξε ο Γκουίντο Μπούργκσταλερ (6′). Το 2-0 έκανε, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπένεντικτ Χέβεντες. Και στο 18′ Αλεσάντρο Σεπφ «κλείδωσε» το διπλό. Το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τέταρτο των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Μπούργκσταλερ (50′). Η γηπεδούχος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Στέφαν Κίσλινγκ (68′).

Ιταλία

Η Γιουβέντους έφερε 2-2 στο Μπέργκαμο με την Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45′ με γκολ του Κόντι. Η Γιουβέντους ισοφάρισε με αυτογκόλ του Σπινατσόλα (5ο’) και πήρε προβάδισμα με το γκολ του Ντάνι Αλβες στο 83′. Ομως, η Αταλάντα ισοφάρισε στο 89′ με τον Φρέουλερ.

***Σε άλλα πρωταθλήματα: Ισπανία: Βιγιαρεάλ-Σπόρτινγκ Χιχόν 3-1, Γαλλία: Ανζε-Λυών 1-2.