Παρά τη σπουδαία χαμένη ευκαιρία και το προβάδισμα της Εφές Αναντολού (έκανε το 2-1 με νίκη 64-60), ο Ολυμπιακός με την εμφάνισή του στο τελευταίο (κυρίως) δεκάλεπτο έδειξε ότι μπορεί να επικρατήσει αύριο στο ίδιο γήπεδο και να φέρει ξανά τη σειρά στο ΣΕΦ.

Οι Ερυθρόλευκοι ξύπνησαν για τα καλά μετά το επεισόδιο του Μπράουν με τον Παπανικολάου, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης έφερε τα πάνω κάτω με σημαντικά τρίποντα. Στο τέλος όμως δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Το πιο ανησυχητικό για τους Πειραιώτες είναι ότι έχασαν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που είχε δικό τους ρυθμό (διότι όταν κρίνεται στους 60-65 πόντους, η λογική λέει ότι επικρατεί η ομάδα που είναι καλύτερη στην άμυνα).

Οσο όμως και αν πληγώνει την ελληνική ομάδα, και στο τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αποδόθηκε μπασκετική δικαιοσύνη. Ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος, αλλά δεν το έχει αποδείξει στα δύο από τα τρία παιχνίδια του, στα οποία παίζει με ξεσπάσματα και σοβαρές διακυμάνσεις στην απόδοσή του. Κάκιστη η εικόνα των Ερυθρολεύκων στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο.

Οταν ενώ έχεις ισορροπήσει και τελικά κερδίζεις τη μάχη των ριμπάουντ (43 έναντι 35), αναγκάζεις τον αντίπαλό σου να σουτάρει με 11% στα τρίποντα (2/18) και τελικά χάνεις, είναι σαν να έχεις αυτοκτονήσει.

Οταν όμως έχεις 18 λάθη και ο αντίπαλός σου μόνο 5 ή όταν στους 15 πόντους διαφορά της Εφές, σε επτά λεπτά μιας περιόδου δεν έχεις κάνει ούτε ένα φάουλ –για τα μάτια του κόσμου –δεν πας πουθενά.

Οι γηπεδούχοι με έναν πρώην Ερυθρόλευκο (Ντάνστον) να κάνει θραύση και πάλι, αλλά και τον Ερτέλ να δίνει λύσεις, προηγήθηκαν ακόμα και 51-34 (28′) κάνοντας πάρτι κάτω από τα καλάθια. Η κόντρα Μπράουν – Παπανικολάου (32′) με τον Αμερικανό να θυμίζει πυγμάχο αλλά και τους διαιτητές να δίνουν από ένα αντιαθλητικό, λειτούργησε ως ξυπνητήρι ιδιαίτερα για τον Βασίλη Σπανούλη που είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή 6 πόντους και 6 λάθη (!), αλλά σημείωσε τρία μεγάλα τρίποντα (μειώνοντας μέχρι 61-60 στα 19») χωρίς όμως να αποφύγει άλλα δύο κρίσιμα λάθη.

Ο Ολυμπιακός κατέβασε μια ομάδα που σκοράρει 90 πόντους στους 60, αλλά προδόθηκε από την επίθεσή του.

Εφές: (25/50 διπ., 2/18 τρ., 8/16 βολ., 22-13 ριμπ., 12 ασίστ, 10 κλεψ., 3 κοψ., 5 λάθη): Τόμας, Χάνικατ 6 (7 ρ., 4 κλ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 12(6/8 διπ., 4 ρ.), Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13(1 τρ., 6 ασ.), Πολ, Ντάνστον 16 (7/10 διπ., 9 ρ.), Κερκ 2.

Ολυμπιακός: (12/32 διπ., 9/23 τρ., 9/13 βολ., 31-12 ριμπ., 16 ασίστ, 3 κλεψ., 4 κοψ., 18 λάθη): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6 (7 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1 τρ., 7 ρ.), Σπανούλης 15 (2/3 διπ., 3/7 τρ., 7 ασ., 8 λ.), Γουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (2/3 τρ., 4 ριμπ.), Μάντζαρης 8 (2/3 τρ.).

«Πολλά τα λάθη μας για ματς εκτός έδρας»

«Δεν διαβάσαμε καλά τι μας πρόσφερε η άμυνα και για 30 λεπτά δεν είχαμε το νεύρο που χρειαζόταν. Πιστεύω ότι χάσαμε λόγω της επίθεσής μας απόψε. Δεν είχαμε καλές αποφάσεις εκεί. Οταν κρατάς τους αντιπάλους στους 64 πόντους, εκτός έδρας, και είσαι λίγο καλύτερος επιθετικά, νικάς».

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ήταν κατηγορηματικός σχετικά με τη λειτουργία της ομάδας του στην επίθεση και υπογράμμισε ακόμα ένα σημείο: «Κάναμε 18 λάθη, πάρα πολλά για ματς εκτός έδρας, και αρκετά από αυτά ήταν χωρίς πίεση που έγιναν λόγω έλλειψης συγκέντρωσης. Στο τέλος ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, ένα εύκολο καλάθι της Εφές και ένας χαμένος αιφνιδιασμός δεν μας επέτρεψαν να κλέψουμε τη νίκη».