Ο τρόπος με τον οποίο η ΑΕΚ θα διαχειριστεί τα υπέρ της δεδομένα στον αυριανό αγώνα θα κρίνει και το αν θα καταφέρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Με το υπέρ της 2-1 του πρώτου ημιτελικού στο Γ. Καραϊσκάκης και τον κόσμο να ξεπερνά (σύμφωνα με τις επιεικείς εκτιμήσεις) τις 40.000 στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, φαινομενικά είναι το φαβορί για να φέρει την αποστολή εις πέρας. Ωστόσο, υπάρχουν και δύο παγίδες: η Ενωση προβληματίζεται ιδιαίτερα όταν καλείται να υπερασπιστεί μια υπέρ της διαμορφωθείσα κατάσταση (εν προκειμένω το σκορ του πρώτου ματς), ενώ αυτό γίνεται ακόμα πιο δύσκολο όταν έχει την (υποστηρικτική αλλά και απαιτητική συνάμα) πίεση ενός κοινού με τόσο μεγάλο όγκο. Κοντολογίς, η ψυχολογία του συνόλου που θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο και το σχέδιο δράσης κατά της δεδομένης και αναγκαστικής αναζήτησης τουλάχιστον δύο γκολ από την πλευρά του Ολυμπιακού θα καθορίσουν την εξέλιξη της αναμέτρησης. Για τον Μανόλο Χιμένεθ, η ομάδα του πρέπει να παίξει για τη νίκη με καθαρό μυαλό και απόλυτη συγκέντρωση σε κάθε λεπτομέρεια του αντιπάλου, όχι με βιασύνη, υπεροψία λόγω του πρώτου ματς, στο οποίο ήταν καταφανώς καλύτερη, και αψυχολόγητες ενέργειες. Θεωρεί ότι ο αντίπαλος θα επιχειρήσει να οδηγήσει το παιχνίδι στη δύναμη, στα νεύρα προκειμένου να αποπροσανατολίσει και να αποσυντονίσει τους Κιτρινόμαυρους. Δεν είναι ένα απλό ποδοσφαιρικό ματς αυτό της Πέμπτης, θα είναι και ένα παιχνίδι του μυαλού. Και ασχέτως με το σκορ του πρώτου αγώνα, αυτός που θα βγει νικητής στην εγκεφαλική μάχη, αυτός που θα μείνει περισσότερο ψύχραιμος και προσηλωμένος στη στρατηγική, θα είναι και αυτός που θα πάρει την πρόκριση στον τελικό. Αλλωστε στο ίδιο γήπεδο με πολύ κόσμο, σε αγώνα για το πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός έβγαλε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 2-0 επί της Ενωσης. Και αυτό συνέβη ακριβώς επειδή η ΑΕΚ ήταν πνευματικά χαμένη, στρατηγικά αποδιοργανωμένη ταξίδευε σε κάποιο άλλο γήπεδο.