Αν και προηγήθηκε με 3-1 της Ρωσίας το Βέλγιο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στη φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Σότσι (3-3). Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3΄ με τον Βασίν, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το Βέλγιο είχε φέρει τα πάνω κάτω.

Οι «κόκκινοι διάβολοι», τρεις ημέρες μετά το 1-1 με την Ελλάδα στις Βρυξέλλες, είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον στράικερ της Κρίσταλ Πάλας, Κριστιάν Μπεντέκε, που πέτυχε δύο γκολ. Ο Μιραλάς στο 17΄ με πέναλτι είχε ισοφαρίσει το γκολ του Βασίν, ωστόσο στο β΄ μέρος οι Ρώσοι κατάφεραν με τα τέρματα των Μίραντσουκ και Μπουκάροφ να «σώσουν την παρτίδα».

Η προσεχής αντίπαλος της εθνικής ομάδας στους προκριματικούς του Μουντιάλ 2018, Βοσνία, επικράτησε με 2-1 της Αλβανίας στο «Ελμπασάν Αρένα». Ο Τζέκο στο 7΄ με πέναλτι και ο Λούλιτς στο 42΄ πέτυχαν τα γκολ για το συγκρότημα του Μπατζάρεβιτς.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Όγκνιεν Βράνιες της ΑΕΚ τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε από τον Στεφάνοβιτς.