Ανεβαίνει το θερμόμετρο της αγωνίας, σχετικά με τις τέσσερις ομάδες που θα εξασφαλίσουν τελικά την είσοδό τους στα πλέι οφ της Ανατολής. Με την κανονική περίοδο στο NBA να ολοκληρώνεται στις 12 Απριλίου, υποψήφιες για τα «εισιτήρια» είναι έξι ομάδες, συμπεριλαμβανομένου και των Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Εκτός των Μπακς, για την πρόκριση στα πλέι οφ θα παλέψουν Ατλάντα Χοκς, Μαϊάμι Χιτ, Σικάγο Μπουλς, Ιντιάνα Πέισερς και Ντιτρόιτ Πίστονς, με τη διαφορά ανάμεσα στις υποψήφιες να είναι στα 3 παιχνίδια.

Από τις έξι προαναφερόμενες ομάδες, μόνο οι Χιτ αγωνίστηκαν τα ξημερώματα, γνωρίζοντας μάλιστα την ήττα με 101-84 από τους Ράπτορς. Ο ΝτεΡόζαν σημείωσε 40 πόντους για τους νικητές, ενώ είχε ακόμη έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Στο Σαν Αντόνιο, οι Σπερς νίκησαν 97-90 τους Γκρίζλις, βελτιώνοντας το εφετινό τους ρεκόρ σε 55 νίκες σε 71 αγώνες. Ο Όλντριτζ είχε 23 πόντους για τους γηπεδούχους, ξεπερνώντας τους 15.000 στην καριέρα του στο NBA.

Με κορυφαίο τον Λίλαρντ που σημείωσε 30 πόντους, οι Μπλέιζερς επικράτησαν 110-95 των Νικς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 33-38. Για τους νικητές, ο Νούρκιτς σημείωσε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.