Εσπασε το νικηφόρο σερί (6-0) του Ολυμπιακού σε ντέρμπι Αιωνίων ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας επική πρόκριση για τον τελικό του Kυπέλλου αποκλείοντας τους Ερυθρολεύκους στο σπίτι τους (77-67).

Το καθαρό μυαλό και η ψυχραιμία των παικτών του Παναθηναϊκού μίλησαν στα κρίσιμα σημεία αλλά το παιχνίδι, παρά το εκπληκτικό κρεσέντο του Κέισι Ρίβερς (27π. με 9/11 δίπ., 2/4 τρ.), το έκριναν οι δύο προπονητές του Παναθηναϊκού, σε πάγκο και παρκέ.

Ο Τσάβι Πασκουάλ λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ πήρε την απόφαση να βάλει στο ελληνικό ρόστερ τον Κενι Γκάμπριελ αντί του «αναιμικού» Νίκολς παίζοντας και με πιο ψηλό σχήμα. Δικαιώθηκε πανηγυρικά καθώς ο Αμερικανός ήταν κομβικός –ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο (όπου πέτυχε τους 9 από τους 14 πόντους του) –τόσο επιθετικά παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα.

Επίσης ο Πασκουάλ απενεργοποίησε τον Τζέιμς σε σχέση με τον βαθμό που τον είχε αφήσει να παίξει στο πρόσφατο ντέρμπι (όπου ναι μεν είχε σκοράρει πολύ αλλά με ατομικό και μονοδιάστατο παιχνίδι).

Ο «προπονητής του παρκέ» Νικ Καλάθης ήταν αυτός που καθάρισε το παιχνίδι εκεί όπου οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους αντεπίθεση. Πέτυχε επτά πόντους όταν κρίνονταν τα πάντα, ενώ νωρίτερα ήταν θετικότατος και στον οργανωτικό τομέα.

Αυτό ήταν και το μυστικό των φιλοξενουμένων, ότι είχαν σε καλό βράδυ τουλάχιστον μια πεντάδα (καθώς και ο Σίνγκλεντον ήταν θετικότατος σε άμυνα και επίθεση) και άψογη συγκέντρωση κόντρα στην κακή άμυνα των γηπεδούχων.

Με 4/5 τρ. στην τελευταία κρίσιμη περίοδο (σε σχέση με 1/10 στο α’ ημίχρονο) ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατον να χάσει κόντρα στον πνιγμένο στο άγχος Ολυμπιακό που είχε μόνο τον Μάντζαρη στο 100% σε βαθμό συγκέντρωσης στην άμυνα και την επίθεση, έχασε τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και το θέμα ήταν πιο εγκεφαλικό όπως παραδέχτηκε και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ολυμπιακός (17/30 δίπ., 8/24 τρ., 9/11 β., 22-7 ριμπ., 10 ασ., 14 λάθ., 4 κλεψ., 3 κοψ.): Μπιρτς, Σπανούλης 7 (1 τρίπ., 5 λάθ.), Πρίντεζης 13 (5/13 σουτ, 6 ριμπ.), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 15 (3), Γκριν 3 (1), Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Ουότερς 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Λοτζέσκι 8 (1).

Παναθηναϊκός (23/44 δίπ., 8/22 τρ., 7/10 β., 22-10 ριμπ., 12 ασ., 8 λάθ., 6 κλεψ., 1 κόψ.): Σίνγκλετον 11 (1 τρ., 9 ριμπ.), Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 4, Καλάθης 11 (4/11 σουτ, 5 ριμπ., 4 ασ.), Ρίβερς 27 (11/15 σουτ, 2/4 τρίπ., 5 ριμπ.), Τζέιμς 5 (1), Γκάμπριελ 14 (2 τρ., 6 ριμπ.).