Εάν η Ρεάλ Μαδρίτης καταφέρει να πάρει τον τίτλο στην La Liga θα το οφείλει σε μεγάλο ποσοστό στον αρχηγός της, Σέρχιο Ράμος. Πριν από μία εβδομάδα ο Ισπανός διεθνής κεντρικός αμυντικός «χτύπησε» στο 89΄ στο «Νόου Καμπ» χαρίζοντας ένα σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του απέναντι στη Μπαρτσελόνα (1-1).

Το βράδυ του Σαββάτου έκανε το ίδιο με τη Λα Κορούνια και με την εκπληκτική κεφαλιά του στο 93΄ «λύτρωσε» τους «μερένγκες» (3-2), και τους έδωσε το δικαίωμα να διατηρήσουν το +6 από τη «Μπάρτσα» μετά από 15 αγωνιστικές.

Η Ντεπορτίβο έκανε μεγάλο ματς, κατάφερε να αντιδράσει μετά το γκολ του Μοράτα και μέχρι το 84΄ κρατούσε το «διπλό». Η «χρυσή» αλλαγή του Ζιντάν, Μαριάνο Ντίας με άκρως τυχερό γκολ ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις ο Ράμος οδήγησε τη Ρεάλ στη νίκη και παράλληλα έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να διατηρήσει το αήττητο σε 35ο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Ανετη νίκη με 3-0 πήρε η Μπαρτσελόνα εκτός έδρας από την ουραγό Οσασούνα για την 15η ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με ένα τέρμα στο 2ο ημίχρονο του Σουάρες στο 59΄ και άλλα δύο του Μέσι στο 73΄ και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα εξακολουθεί να καταδιώκει την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης η οποία αργά το βράδυ υποδέχεται την Λα Κορούνια.