Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ την Κηφισιά μετά από σκληρό αγώνα 140 λεπτών που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μετά από συναρπαστικό φινάλε στο τάι μπρέικ, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Οι συριανοί προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές. Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά ανέτρεψε το αρχικό προβάδισμα του Φοίνικα και πέρασε μπροστά 8-7, ο Φοίνικας προσπέρασε 12-11, η Κηφισιά ισοφάρισε και ο αγώνας κρίθηκε με 15-13.

Ο αγώνας ήταν αποθέωση της άμυνας με τους Σούρδι, Ζήση και Χριστοφιδέλη, Ταμπουρατζή να δίνουν τα… ρέστα τους.

Το δυσάρεστο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του βραζιλιάνου ακραίου του Φοίνικα Ρεϊνάλντο που λίγο πριν τα μισά του 1ου σετ (στο 7-9) έπαθε διάστρεμα και τη θέση του πήρε ο Εφραιμίδης.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 25-16, 18-25, 15-13) σε 127′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Όβερμαν 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (21/51 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 6 (1/4 επ, 5 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ), Ρεϊνάλντο (75% υπ – 50% άριστες), Σούρδι 12 (9/16 επ, 3 άσσοι, 53% υπ – 42% άριστες) / Ζήσης (λ, 65% υπ – 55% άριστες), Χήρας, Μάρκου 3 (3/5 επ, 40% υπ – 40% άριστες), Εφραιμίδης 10 (6/18 επ, 4 άσσοι, 50% υπ – 33% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (2/4 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ – 47% άριστες), Μουρούτης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (5 μπλοκ), Πούλκο 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ – 17% άριστες), Γιορντάνοφ 33 (30/55 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ – 13% άριστες), Καρατζάς 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 4 (2/10 επ, 2 άσσοι, 58% υπ – 27% άριστες).

Με όπλο το σερβίς ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον νεοφώτιστο Ηρακλή Χαλκίδας και ξεκίνησε με τρίποντο το πρωτάθλημα.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις με την ομάδα του Βραχατίου να είναι καλύτερη και πιο αποτελεσματική απέναντι στον Ηρακλή που ισοφάρισε 1-1 σετ και προηγήθηκε 19-16 στο 3ο σετ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν τη μίνι ανατροπή και να πάρουν το τρίποντο.

Εξαιρετική εμφάνιση για τον Παμβοχαϊκό έκανε ο Μπο Γκραχαμ με 12/15 επιθέσεις και 5 μπλοκ και μαζί με τον Πελεκούδα που είχε 7/10 έδωσαν πολύτιμους πόντους. Τα σερβίς του Ζιβάνοβιτς έκαναν τη διαφορά στο καθοριστικό 3ο σετ.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε πρώτο σκόρερ τον Τάπια, ενώ στο φινάλε του 3ου σετ που κρίθηκαν όλα δε μπόρεσε να κρατήσει ποιοτική υποδοχή και να πάρει εύκολους πόντους.

Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με νίκη το 49ο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού επικράτησε 3-1 επί της Ορεστιάδας, η οποία νωρίτερα είχε μειώσει το σκορ σε 2-1.

Κορυφαίος του «γηραιόυ», αλλά και του αγώνα ήταν ο Ρώσος Καλαντάντζε που σημείωσε συνολικά 32 πόντους με 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 5 άσσους και 4 μπλοκ. Καλά ποσοστά είχε και ο Ριζόπουλος ο οποίος αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα και πανηγύρισε νίκη.

Σε αναμετρήσεις της πρεμιέρας της Α1 Ανδρών στο βόλεϊ για την περίοδο 2016-2017, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: