Καταπληκτική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό ο οποίος συνέτριψε 88-63 τον Παναθηναϊκό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο πρώτο ντέρμπι της νέας αγωνιστικής περιόδου στην Α1 μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με 48 ρημπάουντ, από τα οποία τα 20 ήταν επιθετικά (μόλις επτά ο Παναθηναϊκός). Ετσι, πέτυχε 28 πόντους σε δεύτερες επιθέσεις, δείχνοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, μία ταχύτητα επάνω από τους Πράσινους σε άμυνα και επίθεση.

Επίσης, οι Ερυθρόλευκοι πήραν 19 πόντους από λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, αλλά και 52 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Από την άλλη πλευρά, οι Πράσινοι είχαν πολλά προβλήματα στο σετ παιχνίδι, καθόλου καλές επιστροφές και μόνο με τον Μπορούση μπορούσαν να παίξουν καλά στη ρακέτα.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πιο δυνατά από τους «πράσινους» και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε 20-11 στο 8΄. Ο Παναθηναϊκός με μια βολή του Μπουρούση και ένα τρίποντο του Καλάθη μείωσε στους -5 (20-15), αλλά ο Γκριν «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο στο καλάθι του γκαρντ του «τριφυλλιού» δίνοντας και πάλι «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα του. Στην συνέχεια ο Παππάς με τζαμπ σουτ έκανε το 23-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός παρόλο που είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν μπορούσε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας, αφού ο Μπουρούσης (11 πόντους στο 1ο ημίχρονο) με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Η «έκρηξη» για τους γηπεδούχους ήρθε στα μισά της δεύτερης περιόδου όπου με όπλο την πολύ καλή άμυνα τους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε βιαστικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να «χτυπήσει» επανειλημμένα στον αιφνιδιασμό. Μεγάλο πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» σε αυτό το χρονικό σημείο ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, που σημείωσε του 10 από τους 27 πόντους που πέτυχε η ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους «έτρεξαν» ένα σερί 16-3 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 18 πόντων (50-32).

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Πρίντεζη για τους γηπεδούχους. Ο Έλληνας διεθνής ήταν αυτός που έδωσε λύσεις στην επίθεση της ομάδας του όταν αυτή μπλόκαρε. Το «τριφύλλι» αν και έπαιξε λίγο καλύτερη άμυνα η εκνευριστική αστοχία των παικτών του δεν του επέτρεψε να ξαναμπεί στον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό πως ήταν ανήμπορος να αντιδράσει την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» «πυροβολούσαν» από την περιφέρεια ανεβάζοντας την διαφορά στους 27 (86-59 στο 37΄). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να έχει «πετάξει λευκή πετσέτα» υποκύπτοντας στις «ορέξεις» των Πειραιωτών, που μέσα σε πανηγυρικό κλίμα, πήραν την νίκη με 88-63.

Οι Ερυθρόλευκοι τέλειωσαν το ματς με 27/54 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 10/16 βολές, 28-20 ρημπ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, δύο κοψίματα, 10 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός είχε 18/40 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 9/16 βολές, 20-7 ρημπ, 10 ασίστ, τρία κλεψίματα, δύο κοψίματα, 12 λάθη.

Τα δεκάλεπτα:23-17, 50-32, 68-49, 88-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπιρτς 9 (6ρ), Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18(9/16, 5ρ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (4/8δ,2/2τρ), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3/6δ,3/5 τρίπ., 9 ρ, 3ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1/4δ,1/5τρ,5ασ), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12 (4/8δ, 4/7β,3ρ) .