Ιστορική πρώτη νίκη για την Κύμη στην «παρθενική» παρουσία της στην Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Βασίλη Μπρατσιάκου συνέτριψε 93-70 τον Κόροιβο στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», για τη 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα της Αμαλιάδας στην δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πρώτος σκόρερ των νικητών που έδωσαν… ρεσιτάλ από τα 6.75 (15 τρίποντα) ήταν ο Τσούπκοβιτς με 19 πόντους (4/7τρ.), ενώ από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Μπράουν επίσης με 19.

Δύο δεκάλεπτα αστείρευτης παραγωγικότητας ήταν υπεραρκετά για την Κύμη, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Κόροιβου.

Οι γηπεδούχοι ήταν… ασταμάτητοι στο σκοράρισμα σε πρώτη και τρίτη περίοδο, διαστήματα κατά τα οποία σημείωσαν από 31 πόντους, και εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας δεν απειλήθηκαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Μάλιστα, από την επανέναρξη της αναμέτρησης στο 21΄ (σ.σ. είχε διακοπεί προσωρινά λόγω προβλήματος του φωτισμού) και με το σκορ στο 45-36 η Κύμη έτρεξε, μετά από «βροχή» τριπόντων (4/4), το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2, για να «γράψει» το μη αναστρέψιμο 60-38 στο 25΄…

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Κύμη στο +26 (76-50), με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-34, 76-50, 93-70

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Αμπντούλ Αλίμ, Τσούπκοβιτς 19 (4), Σταμάτης 11 (3), Μόργκαν 14, Ελ Αμίν 16 (2), Τουντζιαράκης 8 (1), Σχίζας 4, Σιγκούνας, Κατρανάς 4, Τζόλος 3 (1), Κοντσαντακόπουλος 3 (1), Πάλμπλαντ 11 (3)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (3), Μιχαλογλου 2, Χατζηνικόλας 6 (2), Ρίτσαρτ 8 (1), Χολ 16, Μπράουν 19 (3), Σαχπατζίδης 6, Σπυριδωνίδης 2, Αποστολίδης.