Άνετη νίκη με 89-68 παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ σημείωσε ο Ολυμπιακός επί της Γαλατασαράι στο δεύτερο μεταξύ των δύο ομάδων φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας.

Χαρακτηριστικόείναι ότι οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 51-29 στο ημίχρονο, αλλά η Γαλατασαράι αντέδρασε στο 3ο δεκάλεπτο οπότε και μείωσε σε 59-51, εκμεταλλευόμενη μια χαλάρωση και επιθετική δυστοκία των παικτών του πρωταθλητή Ελλάδας που πέτυχαν μόλις 8 πόντους έναντι 22 των αντιπάλων τους.

Στην τελευταία περίοδο όμως, ο Σπανούλης πήρε το… όπλο του και με οκτώ συνεχείς δικούς του πόντους (συνολικά σημείωσε 17) αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του η οποία στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-29, 59-51, 89-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 17, Μάντζαρης 2, Γκριν 4, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοβ 10, Αγραβάνης 8, Πρίντεζης 14, Τολιόπουλος 3, Παπανικολάου 6, Μπιρτς 10, Λοτζέσκι 13, Μαραγκός.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Ντέντμον 2, Σμιθ 7, Τόμπσον 5, Ντίμπλερ 3, Τάιους 6, Κορκμάζ 4, Πλάις 9, Γκιουλέρ 14, Ντέι 18, Κοκσάλ.