Ο Πολωνός Αντρέι Ρατζικόφσκι έφτασε πρώτος στο άγαλμα του Λεωνίδα στη Σπάρτη, με χρόνο 23 ώρες και 2 λεπτά και αναδείχτηκε νικητής του 34ου Σπάρταθλον. Ο 35άχρονος αθλητής, που είχε έρθει 3ος στον αγώνα του 2014, τερμάτισε υπό τα χειροκροτήματα των κατοίκων της Σπάρτης στις 6:02 π.μ, σημειώνοντας την καλύτερή του επίδοση στον τρίτο συνεχόμενο τερματισμό του.

Περίπου μισή ώρα αργότερα, τερμάτισε στη δεύτερη θέση ο Ιταλός Μάρκο Μπονφίλιο. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Τσέχος Μπράνερ Ράντεκ, ο οποίος ηγούνταν της κούρσας για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα από το 11ο μέχρι και το 46ο σημείο ελέγχου. Στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης και πρώτη ανάμεσα στις γυναίκες αθλήτριες, η Αμερικανίδα Καταλίν Νάγκι.

Σημειώνεται ότι το Σπάρταθλον αναβιώνει τα βήματα του Φειδιππίδη, του αρχαίου Αθηναίου δρομέα μεγάλων αποστάσεων, ο οποίος το 490 π.Χ., πριν από τη μάχη του Μαραθώνα, εστάλη στη Σπάρτη να ζητήσει βοήθεια στον πόλεμο που διεξήγαγαν οι Έλληνες με τους Πέρσες.