Στο πρώτο ημίχρονο μόνο μια ομάδα υπήρχε στο «Εμιρέιτς», κι αυτή ήταν η Άρσεναλ. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ μετέτρεψαν σε… προπόνηση το κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι με την Τσέλσι την οποία νίκησαν εύκολα με 3-0 σημειώνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Σάντσες στο 11′ και τρία λεπτά αργότερα ο Γουόλκοτ σκόραρε για το 2-0. Το τρίτο γκολ για την Αρσεναλ σημείωσε ο Οζίλ στο 40′.

***Συνεχίζει την προέλασή της στην Πρέμιερ Λιγκ η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς πέρασε και από το «Λίμπερτι», νικώντας 3-1 τη Σουόνσι και κάνοντας το «6 στα 6». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους «κύκνους», με τον Φερνάντο Γιορέντε (13′) να «απαντά» άμεσα στο γρήγορο γκολ του Κουν Αγουέρο (9′). Στο δεύτερο ημίχρονο, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Ντε Μπρόινε (και το οποίο ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους) και αξιοποίησε ο Αγουέρο (65′ ) κι ένα γκολ του Στέρλινγκ (77′) χάρισαν τη νίκη στους «πολίτες».

***Σαρωτική η Λίβερπουλ, συνέτριψε 5-1 τη Χαλ στο «Ανφιλντ» και έπιασε στους 13 βαθμούς τη συμπολίτισσά της Εβερτον, η οποία γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα, 1-0 από τη Μπόρνμουθ. Τα γκολ της Λίβερπουλ πέτυχαν οι Λαλάνα (17′), Μίλνερ (29′ και 71′ με πέναλτι),Μανέ (36′), Κουτίνιο (52′). Για τη Χαλ είχε μειώσει ο Μεϊλέρ (51′). Στη δεύτερη θέση της κατάταξης ανέβηκε η Τότεναμ, η οποία επικράτησε 2-1 στο «Ριβερσάιντ» της Μίντλεσμπρο, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Κορεάτη Χέουνγκ Μιν Σον.

Εντυπωσιακή ανατροπή, τέλος, πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας στο «Στάδιο του Φωτός», όπου βρέθηκε να χάνει από την ουραγό Σάντερλαντ 2-0 στο 60΄, αλλά «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 3-2, χάρη σε γκολ του Μπέντεκε στις καθυστερήσεις.

***Ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό για να επιστρέψει στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Πρέμιερ Λιγκ, επικρατώντας 4-1 της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ».

Αφού ο Κρις Σμόλινγκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ντάνι Μπλιντ (22′), η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο πέτυχε τρία γκολ σε πέντε λεπτά και «καθάρισε» το ματς. Πρώτα ο Μάτα (37′), ύστερα ο Ράσφορντ (40′) και τελευταίος ο Πολ Πογκμπά (42′) το οποίο και ήταν το παρθενικό του με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ. .

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μουρίνιο άφησε στον πάγκο τον ντεφορμέ Ρούνεϊ (μπήκε αλλαγή στα τελευταία λεπτά), ενώ ο Κλαούντιο Ρανιέρι απέσυρε στο ημίχρονο τους Βάρντι και Μαχρέζ, θέλοντας προφανώς να τους ξεκουράσει ενόψει του αγώνα της Τρίτης με την Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ. Να σημειώσουμε ότι το γκολ της Λέστερ σημείωσε με εξαιρετικό σουτ ο Γκρέι (59′).