Στον μικρό τελικό του World League, που διεξάγεται στην Φρανκφούρτη, θα αγωνιστεί η Εθνική ομάδα Βόλεϊ των Ανδρών, καθώς ηττήθηκε με 3-0 από την Σλοβενία στον ημιτελικό του τρίτου γκρουπ.

Οι παίκτες του Δρίκου δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους κι έχασαν δίκαια. Στο πρώτο σετ, η Ελλάδα δεν μπήκε καλά, έχασε σερβίς κι έδωσε την ευκαιρία στους Σλοβένους να πάρουν προβάδισμα με 16-12. Παρόλα αυτά μείωσαν οι διεθνείς μας με 23-22, αλλά στο τέλος λύγισαν με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα ήταν παρόμοια με το πρώτο. Οι Σλοβένοι ήταν πάντα μπροστά στο σκορ και η Ελλάδα κυνηγούσε. Το τελικό 25-20 έδωσε ισχυρό προβάδισμα στους αθλητές του Τζιάνι. Με τον αέρα του 2-0 οι Σλοβένοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο τρίτο σετ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης. Το τελικό 25-16 έστειλε την Ελλάδα στον μικρό τελικό.

Το Σάββατο στις 15:10 οι αθλητές του Δρίκου θα κυνηγήσουν το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στην Κινεζική Ταϊπέι

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-16

Σλοβενία (Τζιάνι): Πάγενικ 6 (6/10 επ), Γκασπαρίνι 13 (9/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντσιτς 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κοντσίλα 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Ούρναουτ 10 (7/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Τσεμπούλ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ – 38% άριστες), Χρίμπαρ–λ (53% υπ – 40% άριστες) / Κλόμπουτσαρ, Ρόπρετ 1 (1 άσο).

Ελλάδα (Δρίκος): Στιβαχτής, Πετρέας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (7/13 επ., 50% υπ. – 30% άριστες), Φράγκος 6 (6/12 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Τζούριτς 13 (13/33 επ.), Γκαράς –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Πρωτοψάλτης 2 (2/6 επ.), Ασπιώτης, Σμαραγδής.