Επιβλητική στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα σκόρπισε στους… έξι ανέμους τη Θέλτα στο «Καμπ Νου» συντρίβοντας την ομάδα του Βίγκο με 6-1 στο τελευταίο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Primera Division. Ο σύλλογος από τη Γαλικία εκμεταλλεύτηκε τη ραθυμία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο και κάνοντας καλό παιχνίδι πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλος 1-1.

Και πέναλτι με πάσα

Στην επανάληψη όμως και με τον Λιονέλ Μέσι, που είχε ανοίξει το σκορ με το 299ο γκολ του στο πρωτάθλημα, να μοιράζει τις ασίστ ως πλέι μέικερ του ΝΒΑ και τον Λουίς Σουάρες να εκτελεί σαν πολυβόλο, σημειώνοντας ακόμη ένα χατ τρικ, η Μπαρτσελόνα πρόσφερε μοναδικό θέαμα, με αποκορύφωμα τη φάση του τέταρτου γκολ: ο Αργεντινός σταρ εκτέλεσε το πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος με πάσα στον Ουρουγουανό (!), ο οποίος έκανε εύκολα το 4-1.

Οι Καταλανοί ξέφυγαν από την Ατλέτικο Μαδρίτης 3 βαθμούς και από τη Ρεάλ 4, ενώ την Τετάρτη θα έχουν την ευκαιρία να αυξήσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, στην εξ αναβολής συνάντηση με τη Χιχόν.