Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν κατόρθωσε να προβάλει αντίσταση στη Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», με τη «βασίλισσα» να επικρατεί 4-2 και να περνά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με ένα παιχνίδι περισσότερο πάντως από την Ατλέτικο, η οποία αγωνίζεται την Κυριακή, εκτός έδρας με τη Χετάφε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο τρίτο λεπτό, ο Εράσο ισοφάρισε στο 10΄ αλλά η Ρεάλ έκλεισε το ημίχρονο στο 3-1 ( Χάμες Ροντρίγκεζ 38′, Κρόος 45′) και όλα πλέον έγιναν εύκολα για τους παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν. Το 4-1 πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 87′ και ο Ελουστόνδο (90+1) μείωσε για το τελικό 4-2.

Σε άλλο ματς το Σάββατο, η Βιγιαρεάλ νίκησε 1-0 ( Σολδάδο 18′) στο Μαδριγάλ τη Μάλαγα.