Επιβλητική εμφάνιση για τη Λίβερπουλ, η οποία νίκησε στο Ετιχαντ της Μάντσεστερ Σίτι με 4-1 στην 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Μανγκαλά στο 8′. Ο Κουτίνιο στο 23′ ύστερα από ασίστ του Φιρμίνο πέτυχε το 2-0. Στο 32΄ο Φιρμίνο σκόραρε για το 3-0, για να μειώσει στο 44′ ο Αγουέρο. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Σκρτελ στο 81′.

Στην κορυφή της βαθμολογίας ανέβηκε πλέον η εκπληκτική Λέστερ του Κλάουντιο Ρανιέρι, καθώς, συνέτριψε εκτός έδρας την Νιουκάστλ με 3-0. Παράλληλα, ήττα-σοκ στην έδρα της Γουέστ Μπρομ με 2-1, γνώρισε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Αρσεναλ, λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Επίσης, η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, παρέμεινε σε «τροχιά τίτλου», επικρατώντας με 2-1 στην έδρα της Γουότφορντ.Το ματς δεν προσφερόταν για «καρδιακούς», καθώς η Γιουνάϊτεντ προηγήθηκε στο 11` με τον Μέμφις Ντεπάϊ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87′ με πέναλτι του Ντίνεϊ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάστιαν Σβαϊνστάϊγκερ χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Τέλος, η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες (1-0 την Νόριτς) όμως είναι πολύ μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.