Χωρίς νικητή (1-1) έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Νότιας Αμερικής ανάμεσα στην Αργεντινή και τη Βραζιλία, στο πλαίσιο των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2018 στη Ρωσία. Η Αργεντινή ήταν καλύτερη, όμως η Βραζιλία κατάφερε να αποδράσει με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Μονουμεντάλ» του Μπουένος Αϊρες.

Η «αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Άνχελ Ντι Μαρία έδωσε στον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και εκείνος στον Εζεκιέλ Λαβέτσι, που εκμεταλλεύτηκε τα κενά της βραζιλιάνικης άμυνας. Στο 58ο λεπτό ο Λούκας Λίμα ισοφάρισε για τους Βραζιλιάνους.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Νταβίντ Λουίζ, ο οποίος αποβλήθηκε μέσα σε ένα λεπτό, καθώς δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες (η πρώτη στο 87′ για αγκωνιά στον Ντιμπάλα, δεύτερη για επικίνδυνο παίξιμο στον Μπίγλια).

Η Αργεντινή μετά από τρεις αγωνιστικές παραμένει χωρίς νίκη, με την πίεση στο πρόσωπο του ομοσπονδιακού τεχνικού, Χεράρδο Μαρτίνο, να αυξάνεται κατακόρυφα. Στο άλλο παιχνίδι το Περού νίκησε με 1-0 την Παραγουάη.