Εμφατική νίκη με 5-1 πέτυχε η Μπάγερν επί της Ντόρτμουντ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος,,αποκτώντας διαφορά επτά βαθμών.

Ετσι μετρά 11 διαδοχικές νίκες από το ξεκίνημα της σεζόν, ενώ τις τελευταίες 20 ημέρες έχουν συντελεστή τερμάτων 24-2 στους έξι αγώνες που έδωσαν! Τι να πούμε για τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε άλλα δύο γκολ και έφτασε τα 12 στα τελευταία τέσσερα ματς!

Κι όλα αυτά εναντίον της Ντόρτμουντ που ήταν αήττητη φέτος, αλλά διανύει πολύ κακή περίοδο και προερχόταν από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες.

Στο 26′ ο Τόμας Μίλερ άνοιξε το σκορ και ο ίδιος παίκτης στο 35′ με πέναλτι πέτυχε το 2-0. Η Ντόρτμουντ μείωσε με τον Ομπαμεγιάνγκ δύο λεπτά αργότερα και στο β’ μέρος ανέβαλε δράση ο Λεβαντόσφκι. Ο πολωνός επιθετικός σκόραρε δύο φορές (46′ και 58′) για να φτάσει το σκορ στο 4-1, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Γκέτσε στο 66′.

Σε άλλα ματς: Σάλκε-Κολωνία 0-3, Λεβερκούζεν-Αουγκσμπουργκ 1-1

Βαθμολογία: Μπάγερν 24, Ντόρτμουντ 17, Σάλκε 16.