Η Φιορεντίνα νίκησε στο Αρτέμιο Φράνκι την Αταλάντα 3-0 και είναι μόνη στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος, μετά την 7η αγωνιστική.

Η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 6′ με πέναλτι του Ιλισιτς. Στη φάση του πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απ΄ευθείας κόκκινη, ο Παλέτα. Το 2-0 για τη Φιορεντίνα πέτυχε ο Βαλέρο στο 35′, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Βέρντου στις καθυστερήσεις.

Σοκ για τη Μίλαν στο Σαν Σίρο. Η Νάπολι πέρασε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο καθώς τη συνέτριψε με 4-0! Δύο γκολ πέτυχε ο Ινσίνιε (48′ και 68′), το σκορ είχε ανοίξει ο Αλαν στο 13′, ενώ το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Ελάι στο 77′.

Εξαιρετική εμφάνιση για τη Ρόμα η οποία πέρασε από το Παλέρμο με το επιβλητικό 4-2.

Το γκολ άνοιξε ο Πιάνιτς στο 2′ και ο Φλορέντσι στο 14′ πέτυχε το 2-0. Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ο Ζερβίνιο σκόραρε για το 3-0 (28′). Η Παλέρμο μείωσε με τον Τζιλαρντίνιο (58′) και ο Γκονζάλες στο 90′ σημείωσε το 3-2. Στις καθυστερήσεις όμως, ο Ζερβίνιο διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Η Γιουβέντους βρέθηκε πίσω στο σκορ (Μουνιέ 5′), αλλά τελικά επικράτησε 3-1 της Μπολώνια, με γκολ των Μοράτα (35′), Ντιμπάλα (52′ πεν) και Κεντίρα (63′). Επίσης, η Λάτσιο με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο(Μπαλντέ Κεϊτά 80′, Τζόρτζεβιτς 94′), νίκησε 2-0 την Φροζινόνε.

Αλλα αποτελέσματα: Εμπολι-Σασουόλο 1-0, Σαμπντόρια-Ιντερ 1-1, Ουντινέζε-Τζένοα 1-1.

Η βαθμολογία: Φιορεντίνα 18, Ιντερ 16, Λάτσιο 15, Ρόμα 14.