Με μία μεγάλη έκπληξη συνεχίστηκε στη Νέα Υόρκη το US Open, καθώς ο Ράφα Ναδάλ αποχαιρέτησε το τουρνουά μόλις στον 3ο γύρο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι.

Ο Ισπανός τενίστας, που διανύει σαφώς τη χειρότερη σεζόν της τεράστιας καριέρας του, έδειχνε αρχικά ότι δεν θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, καθώς προηγήθηκε 2-0 στα σετ, όμως στη συνέχεια ο Φονίνι (Νο 32 στην παγκόσμια κατάταξη) έπαιξε με πολύ ρίσκο, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και ισοφάρισε σε 2-2.

Το πέμπτο σετ ήταν… τρελό, με επτά συνεχόμενα break (!), στο τέλος όμως ο Ιταλός επικράτησε με 6-4 και πήρε τη νίκη με 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-4, μετά από έναν «μαραθώνιο» που κράτησε 3 ώρες και 43 λεπτά. Στον επόμενο γύρο, ο Φονίνι θα αντιμετωπίσει έναν άλλο Ισπανό, τον Φελιθιάνο Λόπεθ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ναδάλ ολοκληρώνει τη σεζόν χωρίς να κατακτήσει τίτλο σε ένα από τα τέσσερα τουρνουά Γκραν-Σλαμ.