Ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) έληξε η φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης που διεξήχθη το πρωί της Παρασκευής στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη κάτω από αφόρητη ζέστη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων», Μάρκο Σίλβα, πέρασε στον αγώνα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, Ερνάνι και Ιντέγε.

Ο Πορτογάλος κόουτς είχε την ευκαιρία για συμπεράσματα, κυρίως για τα δύο νέα πρόσωπα του ρόστερ. Ο Ερνάνι έδειξε με το… καλημέρα πολύ καλά στοιχεία, με πολλές όμορφες ενέργειες και ντρίπλες, αλλά και ουσιαστικό παιχνίδι.

Από την άλλη ο Νιγηριανός «γέμισε» την αντίπαλη περιοχή, ήταν κινητικός και το βέβαια είναι πως διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία για τη θέση του «βαρύ» σέντερ φορ.

Η αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Τσιμίκας, Μποτία, Αυλωνίτης, Σάλιακας, Μανιάτης, Τζανδάρης, Φουστέρ, Σεμπά, Πάρντο, Πουλίδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι Σιόβας, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κολοβός, Γιαννιώτας, Ερνάνι και Ιντέγε.