Η εθνική ομάδα πόλο εξασφάλισε την απ ευθείας πρόκριση στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Καζάν. Η ελληνική ομάδα με απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο τετράλεπτο θριάμβευσε 11-10 επί των Ηνωμένων Πολιτειών, στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης φάσης. Η Εθνική αντιμετωπίζει αύριο τη Ρωσία, η οποία ηττήθηκε χτες από την Ιταλία (9-6). Ετσι, ακόμα και με ήττα θα είναι πρώτη.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες προηγήθηκαν 10-8 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, ο Μυλωνάκης με δύο γκολ ισοφάρισε και στα 31» ο Δελακάς σκόραρε για να δώσει τη νίκη στην Εθνική.

«Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα, αλλά στα τελευταία λεπτά δώσαμε μάχη και έτσι πήραμε τη νίκη» είπε ο Μυλωνάκης. Τα γκολ της Εθνικής πέτυχαν οι: Φουντούλης 4, Μυλωνάκης 3, Μουρίκης 2, Δελακάς, Βλαχόπουλος.