Ορεξάτη στην επίθεση και με προσήλωση στην άμυνα άρχισε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που φιλοξενείται στο Βόλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 64-41 της Κροατίας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Λιθουανία (24/7, 21:15).

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο συμπαίκτης του στον Παναθηναϊκό, Γιώργος Παπαγιάννης με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Εθνική… εξαργύρωσε τα αμυντικά αντανακλαστικά της πρώτη και τρίτης περιόδου, όταν κράτησε τους Κροάτες στους 7 και 10 πόντους αντίστοιχα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11 (18-7), ενώ δίνοντας και ρεσιτάλ παραγωγικότητας στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά στους +25 πόντους (58-33), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Η αμυντική διάρκεια της Εθνικής στον αποψινό αγώνα «καθρεπτίστηκε» στα 12 κλεψίματα και στα 16 λάθη που οδήγησαν τους Κροάτες, ενώ τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου οργίασαν στο κομμάτι της δημιουργίας (15 ασίστ) και κυριάρχησαν στα αμυντικά ριμπάουντ (39 έναντι 31).

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 3, Ντουζίδης 4, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Φλιώνης 5 (1), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 6, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 12 (8 ριμπ., 4 τάπ.), Χαραλαμπόπουλος 17 (1).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σκόκνα 9 (1), Κάλαϊτζιτς 7 (1), Ντούμπελι, Μπάτζιμ 4, Κάλπιτς 2, Τσόλακ, Μίκσιτς, Μπούλιεβιτς, Προλέτα, Ζούμπατς 8 (18 ριμπ.), Βρκιτς 9 (1), Λιούμπισιτς.