Κορυφαία διάκριση για τα ελληνικά χρώματα πέτυχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σλοβενία ο Ευθύμιος Μίτας. Ο Έλληνας Πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του Σκητ Ανδρών και εξασφάλισε για τη χώρα μας μια ακόμη κάρτα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες Ρίο 2016!

Το εισιτήριο για το Ρίο

Οι συμμετοχές για τη σκοποβολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες εξασφαλίζονται με κάρτες που διανέμει η Παγκόσμια Ομοσπονδία, ανάλογα με τις επιδόσεις, στις μεγαλύτερες διοργανώσεις με παγκόσμιο χαρακτήρα. Μια τέτοια κάρτα κέρδισε χθες (22/7) στο Μάριμπορ της Σλοβενίας ο Ευθύμιος Μίτας δείχνοντας την αξία του για μια ακόμη φορά. Κατέκτησε τη δεύτερη εκπροσώπηση της χώρας μας στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση στον κόσμο. Το Ελληνικό Σκητ θα δώσει το παρόν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, και στο Ρίο 2016!

Την πρώτη κάρτα για την Ελλάδα κέρδισε πριν δύο μήνες (16/5) η Άννα Κορακάκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Fort Benning των ΗΠΑ.