Με χαρακτηριστική άνεση, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-0 (6-4, 6-2, 6-3) σετ απέναντι στον Φινλανδό, Γιάρκο Νιέμινεν και προκρίθηκε στη φάση των «32» του Wimbledon. Ο Σέρβος τενίστας χρειάστηκε 1 ώρα και 32 λεπτά για να κάμψει τον αντίπαλό του, ενώ στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Μπέρναρντ Τόμιτς, ο οποίος νίκησε τον Πιερ Ερμπέρ με 3-0 (7-6, 6-4, 7-6).

Στο μεταξύ, λίγο πριν από τον δεύτερο αγώνα του την Τετάρτη, απέναντι στον Σαντιάγκο Χιράλδο, ο Κέι Νισικόρι απέσυρε τη συμμετοχή του, λόγω του τραυματισμού του στην αριστερή γάμπα. Έτσι, μετά τον Νταβίντ Φερέρ, άλλο ένα μεγάλο όνομα, το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, μένει εκτός Wimbledon.

Άνετη και η Σαράποβα

Το παραμικρό πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μαρία Σαράποβα στον δεύτερο αγώνα της στο Wimbledon, καθώς η πρωταθλήτρια του 2004 ξεπέρασε επιβλήθηκε της Ολλανδέζας, Ρίτσελ Χόγκενκαμπ και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Grand Slam. Η Ρωσίδα πήρε τη νίκη με 6-3, 6-1 επί της 23χρονης αντιπάλου της, Νο123 στον κόσμο.