Το δώρο που πήγε να κάνει ο Ολυμπιακός στη Μπαρτσελόνα αποφάσισε τελικά να το κρατήσει για τον εαυτό του και έφτασε πανάξια στο 2-1 (73-71) επί της κορυφαίας ομάδας στην Ευρώπη στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν μια υπερπολύτιμη νίκη που θα μπορούσε να έρθει πιο άνετα δεδομένου ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν καταφέρει να κρατήσουν την Μπαρτσελόνα ουσιαστικά χωρίς καλάθι (τελικά πέτυχε μόνο ένα με τον Ναβάρο !).

Το άγχος των γηπεδούχων λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίο (στα δύο άστοχα σούτ του Ολεσον) αν και θα ήταν άδικο για έναν εξαιρετικά στημένο Ολυμπιακό, που είχε και πάλι Σπανούλη (στα πρώτα 30 λεπτά) και Πρίντεζη σε εξαιρετική βραδιά, αλλά παίκτη κλειδί στο φινάλε (τελευταία περίοδο) τον Χάντερ που έκανε τη μεγάλη διαφορά στην άμυνα.

Μπορεί το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην άμυνα να μην ήταν ανάλογο με το δεύτερο παιχνίδι στη Βαρκελώνη, αλλά στην επίθεση η πνευματική συγκέντρωση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετική.

Έχοντας 6/6 δίποντα στα πρώτα έξι λεπτά, έδωσαν στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 15-12, αλλά τα άσχημα μαντάτα έρχονταν από την άμυνα. Καθώς εκεί δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να ανακόψουν αφ’ ενός τον Σατοράνσκι που ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα αλλά και το δίδυμο των ψηλών (Τόμιτς και Λάμπε από 4 πόντους) με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να προηγηθεί με 18-15 στο 8’

Εκεί η άμυνα των γηπεδούχων αντέδρασε, ο Ντάνστον είχε ξεκινήσει πολύ δυναμικά και έτσι με Σπανούλη και Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 23-18 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 26-23.

Μάλιστα συνεχίζοντας την εκπληκτική ευστοχία του και στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με τρίποντο του Πρίντεζη 33-27 στο 14’. Έχοντας όμως κρατήσει άποντο τον Ναβάρο μέχρι εκείνη τη στιγμή και έχοντας 9/10 δίποντα στην επίθεση, η διαφορά έπρεπε – και μπορούσε- να είναι μεγαλύτερη.

Αντίθετα η Μπαρτσελόνα άρχισε να βρίσκει σκορ και από άλλους παίκτες (Αμπρίνες και ξανά Σατορανσκι) κατάφερε να περάσει μπροστά με 36-35 στο 17’.

Εκεί λειτούργησαν και πάλι τα μπλόκ άουτ, η άμυνα έκλεισε πάνω στον Ναβάρο, ενώ η έκπληξη του Σφαιρόπουλου στον Πασκουάλ, άκουγε στο όνομα Πέτγουεϊ. Ο Αμερικανός έριχνε σωστά τα βέλη του (2/2 τρίποντα) και έπαιζε καλή άμυνα.

Αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κλείσει το ημιχρονο μπροστά στο σκορ και μάλιστα με διαφορά 8 πόντων (44-36) έχοντας πετύχει επιμερους σερί 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτου του ημιχρόνου.

Το άσχημο για τους γηπεδούχους είναι ότι δεν μπορούσαν να κρατήσουν για λίγα λεπτά μια διαφορά που πήραν αρχικά στο 21’ με καλάθι του Πρίντεζη (46-36, αλλά το σκορ έγινε γρήγορα 48-46) και στη συνέχεια με το τρίποντο του Μάντζαρη (57-50 στο 26’, που η Μπαρτσελόνα με σερί 10-0 το μετέτρεψε σε 57-60).

Σε εκείνο το σημείο καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο Λάμπε (που έφτασε στους 10 πόντους με 4/5 δίποντα) αλλά και ο Αντε Τόμιτς που παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με τέσσερα φάουλ, έδειξε γιατί είναι από τους κορυφαίους ψηλούς στην Ευρώπη και στη δημιουργία.

Η τρίτη περίοδος τελείωσε 60-59 υπέρ της Μπαρτσελόνα, και εκεί ανέλαβε δράση ο Ολιβερ Χάντερ που θύμισε τον κολοσσό της δεύτερης αναμέτρησης στη Βαρκελώνη. Ο Λάμπε τα βρήκε μπαστούνια και ο Ολυμπιακός κράτησε την Μπαρτσελόνα για εξίμιση λεπτά χωρίς πόντο.

Την ίδια ώρα όμως, ενώ προηγήθηκε με 66-60, έχασε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις, με τις δύο μάλιστα να μένει στα χέρια των Ερυθρολεύκων η μπάλα. Η σωματική και πνευματική κούραση ήταν πλέον εμφανής και λογική.

Όμως η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν όλα τα λεφτά με τους Καταλανούς να μένουν χωρίς καλάθι για οκτώ λεπτά και να σκοράρουν μόνο με 4 βολές (70-64 στο 38’).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επανέφερε τον Σπανούλη, θέλοντας λογικά να έχει τον αρχηγό στα κρίσιμα, αλλά εκείνος δεν ήταν σε καλό μομέντουμ. Εχασε μάλιστα και δύο βολές στο 1.14 πριν το φινάλε με το σκορ στο 70-66 την ώρα που είχε αναλάβει δράση ο Ναβάρο.

Ο La Bomba λίγο έλειψε να γίνει ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής και η Μπαρτσελόνα να φύγει με μια ανέλπιστη νίκη από το ΣΕΦ, ανέλπιστη με βάση την εξέλιξη του αγώνα ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο όπου οι Καταλανοί πέτυχαν μόνο ένα καλάθι !

Πλέον ο Ολυμπιακός χρειάζεται μια ακόμα νίκη αύριο για να κάνει την υπέρβαση και να ταξιδέψει αυτός στη Μαδρίτη για το φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 59-60, 73-71

Ολυμπιακός (16/26δίπ., 8/25τρίπ., 17/24β., 25-6ριμπ., 19ασ., 3κλ., 10λ.): Πέτγουεϊ 6 (0/1δίπ., 2/3τρίπ., 1ρ., 1λ. σε 9:00), Χάντερ 6 (3/4δίπ., 0/2β., 7ρ., 1λ. σε 19:49), Ντάνστον 8 (2/4δίπ., 4/5β., 2ρ., 2κοψ. 1λ. σε 19:53), Σπανούλης 15 (1/3δίπ., 2/5τρίπ., 7/10β., 1ρ., 8ασ., 3λ. σε 28:11), Παπαπέτρου (4ρ. σε 7:07), Σλούκας 2 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 5ασ., 1κλ. σε 13:20), Πρίντεζης 19 (5/7δίπ., 2/6τρίπ., 3/4β., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 26:27), Αγραβάνης 3 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1/1β. σε 4:51), Μάντζαρης 5 (0/1δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 2ρ., 2ασ. σε 25:22), Λαφαγέτ 2 (1/1δίπ., 0/3τρίπ., 1ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 14:38), Ντάρντεν 2 (1/1δίπ., 1ρ. σε 4:28), Λοτζέσκι 5 (1/2δίπ., 1/5τρίπ., 2ρ. σε 26:54)

Μπαρτσελόνα (17/35δίπ., 5/21τρίπ., 22/26β., 23-10ριμπ., 20ασ., 5κλ., 7λ.): Ντόελμαν 10 (1/3δίπ., 1/5τρίπ., 5/5β., 2ρ., 1ασ. σε 30:02), Χεζόνια 2 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ. σε 9:46), Χουέρτας (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 6ασ., 1κλ., 3λ. σε 15:19), Αμπρίνες 4 (2/4δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ. σε 13:22), Ναβάρο 14 (1/5δίπ., 1/4τρίπ., 9/9β., 2ρ., 6ασ., 1λ. σε 28:59), Σατοράνσκι 12 (2/5δίπ., 2/3τρίπ., 2/2β., 3ρ., 2ασ., 2κλ. σε 24:55), Πλάις 4 (2/4δίπ., 3ρ., 1λ. σε 10:27), Τόμας 2 (1/3δίπ. σε 8:46), Όλεσον 5 (1/1δίπ., 1/5τρίπ., 2ρ. σε 19:11), Λάμπε 10 (4/5δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 5ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 15:26), Τόμιτς 8 (2/3δίπ., 4/8β., 5ρ., 4ασ., 2κλ., 1λ. σε 23:47)