Την πέμπτη διαδοχική νίκη της στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε 93-77 του Άρη στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, και τον πλησίασε στον ένα βαθμό.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 21-21, καθώς το μέγιστο προβάδισμα υπέρ της ΑΕΚ δεν ξεπέρασε τους πέντε πόντους, ενώ το +2 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η Ένωση έκανε σερί 7-0 και ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (42-31), 2.5 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ενώ ο Ίνγκλις έδωσε με τρίποντο «αέρα» 13 πόντων (48-35) στην ΑΕΚ λίγο πριν από τη λήξη της περιόδου.

Ο Άρης ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με σερί 7-0, με το οποίο μείωσε σε 48-42, ενώ με τρίποντο του Βεζένκοφ πλησίασε στο -3 (53-50) στα μισά του δεκαλέπτου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει περισσότερο στη συνέχεια.

Η ΑΕΚ διατήρησε την πρωτοπορία, με 2/2 βολές του Μενσά-Μπονσού ανέβασε εκ νέου το προβάδισμά της σε διψήφιο νούμερο στο 36΄ (83-72) και έφτασε χωρίς πρόβλημα στην τελική επικράτηση, ενώ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο στο Αλεξάνδρειο (86-75).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 10 (2), Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 2, Χέρστον 16 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 14 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1), Μενσά-Μπονσού 16, Ίνγκλις 18 (6).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Ριντ 2, Τόμας 16 (2), Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 23 (2), Νέιμικ 20, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγε 8.