Με γκολ του Μπλάι Μάλιαρακ στο τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο «Παπαστράτειου», φτάνοντας στο 9-8 επί της Βουλιαγμένη στο πλαίσιο της 19ηςς αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών. Έτσι, οι Πειραιώτες όχι μόνο επιβλήθηκαν του μεγάλου αντιπάλου τους, αλλά τον έθεσαν πιθανότατα και εκτός δεύτερης θέσης, κάνοντας τον Εθνικός φαβορί.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-1, 2-1

Χίος – Εθνικός 8-12

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-4, 2-1, 2-3

Υδραϊκός – Παναθηναϊκός 7-7

Σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση της 2ης θέσης έχασε ο Παναθηναϊκός, μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στον Υδραϊκό (7-7) στη Γλυφάδα. Όπως και στον πρώτο γύρο (6-6), η ομάδα του Υδραϊκού «έκοψε» άλλους δύο βαθμούς από τους «πράσινους», που, πλέον, πολύ δύσκολα θα τερματίσουν πίσω από τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με εναλλαγές στο σκορ και φινάλε… θρίλερ. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 7-6, ωστόσο, 1.49 πριν το τέλος ο Υδραϊκός ισοφάρισε με γκολ του Νίκου Στελάτου.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 1-2, 2-2.

ΠΑΟΚ – Γλυφάδα 11-6

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο 8λεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε… στροφές στη συνέχεια και επιβλήθηκε με 11-6 της Γλυφάδας στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αβραάμ Αληχανίδης, που πέτυχε 4 γκολ, ενώ 3 σημείωσε ο Σολανάκης.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-0, 1-0, 4-3.