Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα στην Κωνσταντινούπολη την αποδεκατισμένη Γαλατάσαραϊ με 86-84, παίζοντας με τη φωτιά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Οι Πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, όμως έδειξαν αδυναμίες στην άμυνα τις οποίες η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί στις ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με την Αλμπα στο ΟΑΚΑ, που θα καθορίσει και την θέση της στην τελική κατάταξη του 5ου ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πράσινοι έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και παράλληλα ήταν εύστοχοι από τα 6,75μ. (4/10 στο α’ μέρος).

Έτσι προηγήθηκαν με 11-18 και 16-25 ( στο 11′). Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς χαλάρωσαν στην άμυνα και έτσι οι Τούρκοι με 11-0 προσπέρασαν με 27-25 ενώ το ημίχρονο έληξε 38-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε παρά την καλή παρουσία του Μποχωρίδη αρχικά και έτσι το 41-51 στο 23′ έγινε 59-59 στο 30′.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Παναθηναϊκός με έξι τρίποντα (δύο από Γιάνκοβιτς και Μπλουμς και από ένα Γκιστ και Διαμαντίδης) ξέφυγε με 11 (70-81) τρία λεπτά πριν από το τέλος .

Ωστόσο η Γαλατά δεν κατέθεσε τα «όπλα» και με τον Γιάνγκ (έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Μπατίστα πετυχαίνοντας προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα) έφτασε το ματς στην ισοπαλία. Εκεί χρειάστηκε η ψυχραιμία των Πρασίνων στις ελεύθερες βολές (οι Τούρκοι είχαν έως τότε 20/24 και στο τέλος έβαλαν 1/4) που χάρισαν τελικά και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86.

Γαλατάσαραϊ (Έργκιν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοβ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1)

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5, Γιάνκοβιτς 13 (3), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 14 (3), Μπατίστα 14, Μπλουμς 9 (3), Λαουάλ 2.