Απέναντι στον ΠΑΟΚ πέτυχε η Ζιέλονα Γκόρα την πρώτη νίκη στο θεσμό του Γιουροκάπ.Η πολωνική ομάδα νίκησε με 84-77 τον Δικέφαλο του Βορρά, αλλά οι απώλειες των φιλοξενούμενων από το συγκεκριμένο ματς θα προσδιοριστούν ακριβώς μετά τις εξετάσεις που υποβάλλεται στην Πολωνία ο Κώστας Χαραλαμπίδης.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ επιχείρησε μπάσιμο περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και κατέληξε στο παρκέ σφαδάζοντας από τον πόνο, αφού αντίπαλος του έκλεισε το δρόμο προς το καλάθι.

Αμέσως τοποθετήθηκε πάγος στο αριστερό γόνατό του, ενώ συμπαίκτες και αντίπαλοι τον μετέφεραν στο ιατρείο του γηπέδου.

Ο τραυματισμός του Χαραλαμπίδη ήταν η τελευταία εικόνα μιας άσχημης βραδιάς για τον ΠΑΟΚ και σε αγωνιστικό επίπεδο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά και κατέκτησαν δίκαια την πρώτη νίκη τους στο θεσμό πρωταγωνιστή τον Κουίντον Κόσλει(17 π.).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε αναιμικά, δείχνοντας ότι έχει χάσει το ρυθμό που είχε έως και πριν από περίπου δέκα ημέρες.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-34, 59-53, 8477

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Σελ 2, Τρούτμαν 4, Μπαρτ 13(1), Τσάνας 8(2), Χόσλι 17, Τζόνσον 7(1), Χριτσάνιουκ 8, Ζαμοΐσκι 14(4), Κόζαρεκ 11(1).

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 13(10/12 βολ), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 6(4/4 β.), Κάρτερ 10(2/4 διπ., 2/6 τρ.), Κακαρούδης, Τσόχλας 3(1), Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 5, Οντουμ 12(1), Βον 19(6/6 διπ., 7/8 βολ., 7 ριμ.), Σαλούστρος 3(1).